Gmina Piekary Śląskie przystąpiła do realizacji programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, realizowanego w ramach środków pochodzących z budżetu państwa.
Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych, przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”. „Opieka na odległość” gwarantuje szeroko pojęty system bieżącego monitorowania stanu zdrowia seniora w miejscu jego zamieszkania oraz pozwala na natychmiastową reakcję w sytuacji nagłej. W ramach Programu seniorom zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa”. Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z całodobowym Centrum monitoringu, co daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko seniorowi, ale także jego rodzinie.
Gmina Piekary Śląskie otrzymała dotację z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wysokości 18. 840,00 zł w tym:
Moduł I 12000,00 zł
Moduł II 6840,00 zł
Dodatkowo gmina zapewniła środki w ramach wkładu własnego na realizację Programu w wysokości:
Moduł I 3 000,00 zł
Moduł II 18 160,00 zł
Realizatorem zadania w imieniu Miasta Piekary Śląskie będzie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich przystąpił do realizacji I i II Modułu w.w Programu:
Modułu I, którego celem jest, zaangażowanie wolontariuszy, w tym również środowisk młodzieżowych i obywatelskich, przez codzienne świadczenie pomocy osobom potrzebującym wsparcia.
CEL PROGRAMU MODUŁU I:
W ramach realizacja programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023 r. proponowane są usługi:
1. Wsparcia społecznego
a) wspólne spędzania czasu z seniorami, w szczególności samotnie zamieszkującymi (np. spacery, rozmowy, wspólne sporządzanie posiłków, zakupy, itp.);
b) informowanie o dostępie do ogólnopolskich „telefonów zaufania” dla seniorów.
2. Wsparcia w czynnościach dnia codziennego:
a) pomoc w sprawach związanych z utrzymaniem porządku w domu,
b) pomoc w dostarczeniu produktów żywnościowych,
c) zakup i dostarczanie zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze oraz środki higieny osobistej (koszt zakupionych produktów pokrywa senior),
d) zakup oraz dostarczanie ciepłych posiłków (koszty zakupu posiłku pokrywa senior), o ile usługa tego rodzaju nie jest już finansowana z innych źródeł,
e) wsparcie seniorów w formie okolicznościowych (świątecznych) paczek z artykułami żywnościowymi i higienicznymi,
f) wsparcie/pomoc w umawianiu wizyt lekarskich w miejscu zamieszkania seniora, dowiezienie lub pomoc w organizacji transportu seniora na wizytę lekarską, w tym również asystowanie podczas wizyty,
g) pomoc/towarzyszenie w zakresie realizacji recept lekarskich,
h) pomoc w załatwieniu prostych spraw urzędowych, w zależności od możliwości osoby udzielającej wsparcia i w razie konieczności – gdy obecność seniora jest niezbędna do załatwienia sprawy – pomoc w dowiezieniu seniora do urzędu,
i) pomoc świadczona przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie seniora, tzw. usługi sąsiedzkie. Inne formy wsparcia wynikająca z indywidualnych potrzeb seniorów.
CEL PROGRAMU MODUŁU II
Celem Modułu II jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”, a także wsparcie gmin w realizacji świadczenia usług opiekuńczych. Środki w ramach Modułu II mogą zostać przeznaczone na zakup obsługi systemu dla opasek bezpieczeństwa zakupionych przez gminy w ramach programu realizowanego w 2022 r. oraz zakup w roku 2023 usługi wsparcia w postaci opasek bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi.
ADRESACI PROGRAMU
Seniorzy w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.
OKRES REALIZACJI PROGRAMU
Od dnia podpisania umowy na realizację programu do 31 grudnia 2022r.
ZGŁOSZENIA DO UDZIAŁU W PROGRAMIE MOGĄ BYĆ DOKONYWANE:
-za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii (22) 505 – 11 – 11. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania seniora, ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych.
- lub bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich lub telefonicznie do pracownika socjalnego pod nr telefonu 518231174
- Pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich ustala z seniorem zakres wsparcia oraz termin pierwszej wizyty w miejscu zamieszkania w celu zweryfikowania zgłoszonej potrzeby.
- Pracownik MOPR, po odbytej wizycie określi szczegółowy zakres i terminy świadczenia usługi wsparcia.
Senior, któremu przyznano pomoc w ramach modułu I i II nie ponosi odpłatności za usługi przyznane w ramach Programu.