Zasiłek szkolny przysługuje:
- uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracownikom służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia;
- wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno - wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
Przez zdarzenie losowe rozumie się w szczególności :
- pożar, powódź,
- kradzież,
- nieszczęśliwy wypadek,
- nagła choroba w rodzinie ucznia,
- śmierć rodzica lub opiekuna prawnego,
- inne nagłe okoliczności losowe, które mogą mieć wpływ na pogorszenie się sytuacji materialnej rodziny ucznia.
Do wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego należy dołączyć dokumenty poświadczające wystąpienie zdarzenia losowego, w szczególności protokół z pożaru, wypis ze szpitala, zaświadczenie z Policji o kradzieży, zaświadczenia lekarskiego, aktu zgonu rodzica lub opiekuna prawnego.
Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust.2 pkt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych tj. nie więcej niż 620 zł.
Wniosek może złożyć:
- rodzic,
- opiekun prawny w przypadku jeżeli są rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej,
- pełnoletni uczeń ( nie ma możliwości złożenia wniosku przez rodzica chyba, że udzielone będzie pełnomocnictwo rodzicowi),
- Dyrektor szkoły do której uczęszcza uczeń,
w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego wraz z dokumentem potwierdzającym zaistnienie zdarzenia losowego.