Gmina Piekary Śląskie przystąpiła do realizacji programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, który ma na celu zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania seniorów w ich miejscu zamieszkania.
Gmina Piekary Śląskie otrzymała dotację z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wysokości 123.470 zł w tym:
Moduł I 65.200,00 zł
Moduł II 58.270,00 zł
Realizatorem zadania w imieniu Miasta Piekary Śląskie będzie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich przystąpił do realizacji I i II Modułu w.w Programu.
CEL PROGRAMU MODUŁU I:
Celem Modułu I jest, zaangażowanie wolontariuszy, w tym również środowisk młodzieżowych i obywatelskich, przez codzienne świadczenie pomocy osobom potrzebującym wsparcia.
1. Wsparcie społeczne – uruchomienie wolontariatu w zakresie wspólnego spędzania czasu z seniorami, w szczególności samotnie zamieszkującymi (np. spacery, rozmowy, wspólne sporządzanie posiłków, zakupów, pomoc seniorom przebywającym na kwarantannie itp.).
2. Ułatwienie dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej.
3. Wsparcie psychologiczne:
-informowanie o dostępie do ogólnopolskich „telefonów zaufania” dla seniorów,
-w przypadku stwierdzenia zaistnienia potrzeby objęcia wsparciem z zakresu pomocy społecznej, np. w postaci specjalistycznego poradnictwa – w szczególności psychologicznego czy specjalistycznych usług opiekuńczych – osoba udzielająca wsparcia pomaga seniorowi dokonać czynności umożliwiających otrzymanie niezbędnego wsparcia, w szczególności za zgodą seniora powiadamia ośrodek pomocy społecznej/centrum usług społecznych.
4. Wsparcie w czynnościach dnia codziennego.
CEL PROGRAMU MODUŁU II
Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania dla osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”. „Opieka na odległość” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To idealne rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych, które nie potrzebują usług całodobowych i nie korzystają na co dzień z usług opiekuńczych czy specjalistycznych usługopiekuńczych, jak i tych objętych wsparciem w postaci usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, u którychnieprzewidywalnośćzmiany stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwe najszybciej pomocy, w tym pomocy medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
ADRESACI PROGRAMU
Seniorzy w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA
Program finansowany z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, o którym mowa w art. 65 ustawy
z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych
z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568, z późn. zm.).
OKRES REALIZACJI PROGRAMU
Od dnia podpisania umowy na realizację programu do 31 grudnia 2022r.
ZGŁOSZENIE UDZIAŁU W PROGRAMIE
ZGŁOSZENIA DO UDZIAŁU W PROGRAMIE MOGĄ BYĆ DOKONYWANE:
- za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii (22) 505 – 11 – 11. Osoba przyjmująca zgłoszenie przekazuje prośbę o pomoc do właściwego, ze względu na miejsce zamieszkania seniora, ośrodka pomocy społecznej/centrum usług społecznych.
- lub bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich.
- Pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich ustala z seniorem zakres wsparcia oraz termin pierwszej wizyty w miejscu zamieszkania w celu zweryfikowania zgłoszonej potrzeby.
- Pracownik MOPR, po odbytej wizycie określi szczegółowy zakres i terminy świadczenia usługi wsparcia.
Senior, któremu przyznano pomoc w ramach modułu I i II nie ponosi odpłatności za usługi przyznane w ramach Programu.
Więcej informacji odnośnie programu „Korpus Wsparcia Seniora” na rok 2022, dostępne są również w odnośnikach poniżej:
https://www.gov.pl/web/rodzina/korpus-wsparcia-seniorow-aktywnie-pomaga-osobom-starszym
https://www.gov.pl/web/rodzina/wspieraj-seniora-pytania-i-odpowiedzi