BIP Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich

IV. Pomoc dla osób chorych w dobie Koronawirusa

IV. Pomoc dla osób chorych w dobie Koronawirusa

KWARANTANNA co to jest i na czym polega? 

Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Jeśli wiesz, że miałeś kontakt z chorymi na COVID-19, skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. 

Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych!

Przestrzegaj następujących zasad:

• Zostań w domu – pod żadnym pozorem nie wychodź z domu! Nie przyjmuj nikogo. Jeśli w domu są osoby bliskie, które miały z Tobą kontakt po tym, jak zetknąłeś się z koronawirusem, one też podlegają kwarantannie.
• Jeśli musisz mieć kontakt z kimś, zachowaj odstęp na 2 metry
• Wywieś kartkę o kwarantannie na drzwiach/ogrodzeniu.
• W miarę możliwości powinieneś przebywać w określonym pokoju, a jeśli w domu jest więcej łazienek, korzystaj tylko z jednej. Ogranicz powierzchnię, która będzie wymagała dezynfekcji.
• Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
• Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
• Ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami: Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby ograniczać z nimi kontakt. Unikaj szczególnie głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w jego pobliżu podczas kwarantanny, umyj ręce przed i po kontakcie z nim oraz załóż maskę na twarz.
• Załóż maskę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz lub karetka.
• Przestrzegaj zasad higieny:

 • codziennie czyść wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne,
 • codziennie czyść dokładnie łazienkę i kuchnię, 
 • pierz swoje rzeczy, pościel, ręczniki, ubrania (jak najczęściej), w temperaturze 60 stopni. Nie używaj niczego, co wymaga prania ręcznego, 
 • dezynfekuj miejsca zanieczyszczone płynami ustrojowymi, czyść również wszystkie powierzchnie, które mogą zawierać krew, stolec lub płyny ustrojowe.
 • Używaj środków czyszczących/dezynfekujących zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli sięgnąłeś po produkt, którego na co dzień nie używasz, a który Ci polecono jako skuteczny na wirusy, sprawdź, czy możesz używać tego w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie lub zwierzęta, i czy nie powinieneś przy jego stosowaniu zachować środków ostrożności, np. używać rękawiczek i zapewnić dobrą wentylację. •
 • Dbaj o to, by Twój organizm miał zapewnione wszystko, co niezbędne do dobrego funkcjonowania: wysypiaj się, jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, pij dużo wody. •
 • Monitoruj swój stan zdrowia: ➢
  • regularnie mierz sobie temperaturę, 
  • zastanów się, jak się czujesz, czy nie masz problemów z oddychaniem, bólów mięśni, kaszlu lub innych niepokojących objawów, 
  • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij porady medycznej przez telefon.

 

Tutaj znajdziesz podstawowe informacje z GIS dot. Koronawirus

Placówki udzielające porady dla chorych.

Jestem chory i boję wychodzić się z domu, skąd mogę uzyskać pomoc? Na to pytanie zadaje sobie wiele osób. Specjalnie dla nich na stronach internetowych Oddziałów Wojewódzkich Funduszu opublikowana została lista poradni POZ, które udzielają teleporad. Wykaz otwartych poradni specjalistycznych, gabinetów ginekologicznych i stomatologicznych, w których można uzyskać pomoc medyczną publikowana jest poniżej. Dane są aktualizowane na bieżąco.

Tutaj znajdzie listę poradni w województwie śląskim.

E-RECEPTA

Walka z pandemią koronawirusa trwa. Wszyscy nawołują – zresztą słusznie – żeby zostać w domu. Społeczna izolacja ma krytyczne znaczenie w powstrzymaniu fali zarażeń. Co jednak w sytuacji, gdy chorujesz przewlekle i potrzebujesz wykupić leki? Nie musisz iść do przychodni po receptę! By ograniczyć wyjścia z domu, skorzystaj z e-recepty. Co ważne, w ten sposób możesz również kupić leki dla swoich bliskich!

Tutaj znajdziesz dodatkowe informacje dot. e-recepty.

POMOC SPECJALISTYCZNA

Pomoc psychologiczna i terapeutyczna w okresie pandemii realizowane jest w formie rozmów telefonicznych. Punkt Interwencji Kryzysowej kieruje pomoc do osób doświadczających różnego rodzaju kryzysów, problemów rodzinnych, w tym przemocy w rodzinie, mających wątpliwości dotyczące podejmowanych decyzji, pragnących skonsultować sytuację swoją lub kogoś bliskiego z kimś całkowicie bezstronnym.

Potrzebujesz pomocy

Po prostu ZADZWOŃ:

519375498

(połączenie jest płatne zgodnie z cennikiem operatora sieci – jeśli jest taka potrzeba, możemy oddzwonić – śmiało nam o tym powiedz! Sytuacja finansowa nie może być przeszkodą w otrzymaniu wsparcia.)

Możesz również skorzystać z video rozmowy. Zainstaluj aplikację internetową SKYPE, wpisz adres pik@mopr.piekary.pl i zadzwoń. Udzielimy ci pomocy!!!!

Poradnictwo w ramach działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich jest bezpłatne. 


Data wytworzenia: 2020-05-05 07:51 Autor: Mateusz Oleksy Data publikacji: 2020-05-05 07:51 Osoba udostępniająca na stronie: Mateusz Oleksy Data ostatniej modyfikacji: 2020-05-05 Osoba modyfikująca: Mateusz Oleksy